
Профілактика гострих кишкових інфекцій
Гострі кишкові інфекції — група інфекційних захворювань різної етіології (вірусної, бактеріальної, грибкової, паразитарної), які можуть призвести до серйозних ускладнень, особливо у дітей. Зазвичай ГКІ спричинено бактеріями або вірусами, які потрапляють в організм людини із зараженою їжею чи водою.
Потрапляючи в травний тракт, вони провокують нудоту, гастрит з блювотою, гостру діарею і як наслідок — зневоднення організму.
Характерні симптоми включають також загальну інтоксикацію (отруєння), яка може проявлятися в легкій, помірній та тяжкій формі.
Захворювання вражає дітей, дорослих і людей похилого віку. Найбільш небезпечна ГКІ для пацієнтів у віці до 2 років і людей з хронічними хворобами шлунково-кишкового тракту.
Найбільш поширеними видами кишкових інфекцій серед пацієнтів всіх вікових категорій є:
Ротавірусна інфекція. Джерело захворювання — ротавіруси, що провокують кишковий, шлунковий грип, ентерит. Шляхи передачі — від хворої людини до здорової, через ряд продуктів харчування, немиті руки. Даний вид вірусів є дуже стійким і може тривалий час зберігати життєздатність. Не гине при митті звичайною водою або низьких температурах. Знищується кип’ятінням (вода, молоко) і тепловою обробкою.
Дизентерія (шигельоз). Переносник — патогенні бактерії (дизентерійна паличка), яка виділяє токсин, що впливає на травлення і загальне самопочуття. Шляхи передачі — некип’ячене молоко, немиті свіжі продукти, неочищена вода, брудні руки. Легко заразитися від хворої людини.
Стафілококове харчове отруєння. Збудники — хвороботворні мікроорганізми (стафілокок). Шляхи поширення — продукти харчування, які пройшли недостатню термічну обробку, носій захворювання в стертій формі. Дитина може заразитися від матері через грудне молоко.
Сальмонельоз. Хвороба, часто протікає у важкій формі. Передається через продукти тваринного походження, сирі яйця. Причиною може стати порушення особистої гігієни, контакт із зараженими тваринами і хворими людьми.
Ботулізм. Смертельно небезпечна інфекція, яку провокують токсини, що розвиваються в герметично закритих продуктах харчування. Як передається кишкова інфекція: через м’ясні і рибні домашні консерви, мариновані домашні гриби, в’ялену і солону рибу.
Симптоми ГКІ у дітей та дорослих відрізняються.
Симптоми кишкової інфекції у дорослого
- порушення самопочуття (біль і важкість у голові, ломота, млявість);
- лихоманка (може протікати без температури);
- больові відчуття в зоні шлунка і в центральній частині живота;
- напади нудоти, блювання до 5-6 разів на добу;
- рідкі та водянисті випорожнення. Іноді інфекція кишечника призводить до появи слизу або прожилок крові в випорожненнях.
Симптоми кишкової інфекції у дитини
- несподіваний початок з нудотою і блювотою;
- підвищення температури (швидке) до високих показників;
- відраза до їжі і пиття;
- розлад шлунку (діарея).
Профілактика кишкових інфекцій
Специфічної профілактики ( вакцин або анатоксинів) немає. Застосовуються тільки неспецифічні профілактичні заходи:
- дотримання індивідуальних гігієнічних заходів;
- вживання кип’ячої або бутильованої води;
- миття рук після туалету;
- відмова від вживання сирих яєць (навіть зібраних від власних же птахів);
- достатня термічна обробка м’яса;
- детальний перегляд термінів придатності тих продуктів, які ви збираєтеся купувати;
- миття овочів, ягід, зелені, фруктів перед вживанням;
- зберігання готової продукції в холодильнику;
- відмова від годування немовлят нерозведеним коров’ячим чи козячим молоком;
- підтримка достатніх санітарних умов в будинку/квартирі;
- якщо в родині хтось захворів – кип’ятіння його посуду, відмова від вживання їжі з одного посуду, знезараження випорожнень хлорвмісними препаратами.